Szakle
- – Szakla BW
- – Szakla DW
- – Szakla BX
- – Szakla DX
- – Szakla szeroka
- – Szakla widełkowa
- – Szakla omega “U” KL.8
- – Szakla podłuża KL.8
Firma Lin-Dar ma do zaoferowania również szakle o najwyższej wytrzymałości, dostępne w klasie 6 wg PN-EN13889 i w klasie 8 wg 1677-1 dostępne w kształcie omega oraz szakle podłużne posiadające sworzeń wkręcany lub szakle z nakrętka i zawleczką.
W regularnej ofercie posiadamy szakle o maksymalnej wytrzymałości do 85 ton. Szakle bardziej wytrzymałe są dostępne na zamówienie klienta.
Szakla BW
Szakla DW
Szakla BX
Szakla DX
Szakla szeroka
Szakla widełkowa
Szakla omega "U" KL.8
Szakla podłuża KL.8
Szakle to jedne z najpopularniejszych dodatków do lin stalowych, a także łańcuchów. Pozwalają na efektywne, sprawne i przede wszystkim pewne przeprowadzanie różnych operacji transportowych.
Można je wykorzystać np. do łączenia poszczególnych części pasa albo lin stalowych, oraz łączenia różnych akcesoriów – takich jak oczka albo haczyki.
Charakteryzują je następujące elementy: wielkość – duża lub mała, a także rodzaj – z zabezpieczeniem lub bez oraz przeznaczeniem do lin. Szakle dostępne u nas są zwykle wykonane ze stali o podwyższonej wytrzymałości – według obowiązujących norm.
Szakle a liny stalowe – czym są?
Szakle to prosty, metalowy element. Na rynku znajdziemy różnego rodzaju dostępne szakle w kształcie litery U lub Ώ, których obwód zamknięty stanowi ruchomy element stalowy w postaci sworznia albo sworznia sprężystego. Priorytetowy element jest zainstalowany w otworach na obu końcach korpusu szekla.
Elementy złączne wykonane są z wysokiej jakości stali – ocynkowanej lub nierdzewnej. Ze względu na swoją dużą wytrzymałość, konstrukcję, a także łatwy montaż bądź demontaż, są wykorzystywane do tworzenia ogniw linowych albo łańcuchowych w wielu różnych gałęziach przemysłu lub w sytuacjach transportowych.
W branży dźwigowej są to standardowe elementy używane do budowy wciągników, często łączące liny z hakami lub z innymi elementami mocującymi.
Rodzaje szakli na rynku
Producenci a także dostawcy oferują szeroki wybór różnego rodzaje szakli. Odpowiednią szaklę dobieramy według przeznaczenia. Atutowym parametrem, na który wypada zwrócić uwagę przy zakupie szakli, jest ich dozwolone obciążenie robocze albo ciężar, jaki może udźwignąć dany element w trakcie podnoszenia ładunków.
Podstawowy podział szekli uwzględnia ich kształt – wyróżniamy szakle proste i szakle okrągłe. Szakle proste uformowane w kształt litery U, nazywane są również szaklami łańcuchowymi – ze względu na mniejszą pojemność najczęściej używane są w układach jednocięgnowych albo jednoelementowych.
Okrągłe szakle, znane jako łańcuchy kotwiczne, a także nazywane łańcuchami omega, ze względu na ich podobieństwo do greckiej litery Ώ, mają wygięty kształt, co sprawia, że jest więcej ogniw, a także pozwala na swobodniejsze poruszanie się.
Rodzaje szekli różnią się możliwościami blokowania. Główne typy to zapięcia pętlowe – szakle typu A, oraz szakle z nakrętką tudzież wielowypustem – szakle typu B.
Zarazem proste, jak i okrągłe śruby oczkowe są powszechnie stosowane do połączeń doraźnych, w trakcie gdy szakle z nakrętkami oraz sworzniami są najczęściej stosowane do połączeń stałych.
Zaletą szekla wyposażonego w nakrętkę oraz gniazdo jest możliwość sterowania sworzniem, m.in. jego obrotem pod obciążeniem. Szakle ze stali nierdzewnej są używane w zastosowaniach specjalnych, gdzie wymagana jest specjalna ochrona a także pewność połączeń.
Szakle – do czego służą?
Wszelkie rodzaje szakli służą do łączenia lin i łańcuchów z innymi elementami, takimi jak haki albo ogniwa. Dzięki swojej prostej konstrukcji oraz sporej wytrzymałości perfekcyjnie nadają się do tworzenia wyciągów jedno i wielocięgnowych z różnymi zakończeniami – zarazem linowymi, jak i łańcuchowymi.
Same szakle mogą być równocześnie zakończeniami cięgien, co pozwala na zamocowanie pick-upów do punktów mocowania ładunku w różnych sytuacjach transportowych.
Szakle wolno stosować również z taśmami. Podobnie w żeglarstwie szakle służą jako element jednego takielunku – do niego przymocowane są liny podtrzymujące żagle i inne części takielunku.
Szakle bardzo dobrze sprawdzają się również w warsztatach samochodowych, rolnictwie oraz w różnych zastosowaniach w przemyśle maszynowym, gdzie konieczne jest łączenie lin, linek i pasów z innymi elementami.